Kapat
Programlama 0

Scratch Nedir?

Scratch Nedir?

Scratch;

MIT (Massachusetts Institute of Technology) tarafından 2003 yılında geliştirilmiş blok tabanlı programlama dilidir. Scratch, etkileşimli hikayeler, animasyonlar, oyunlar, müzik ve sanat oluşturmayı ve yarattıklarınızı web’de paylaşmayı kolaylaştıran bir programlama dilidir. Scratch ile senaryoları sizlere ait kendi etkileşimli hikayeler geliştirebilir, oyunları ve animasyonlarınızı oluşturabilirsiniz.

Scratch programlı ile 21. yüzyıl becerilerinden olan bilgi işlemsel düşünme becerisini kazanmanıza yardımcı olur. Scratch MIT Media Lab tarafından yürütülen, Mitchel Resnick liderliğindeki Lifelong Kindergarden projesidir.

Scratch programının felsefesi “Hayal Et, Programlama ve Paylaş”. Kişiler program ile kendi projelerini geliştirilebilir veya başkaları tarafından geliştirilmiş programları düzenleyebilir ve kendileri için uygun eklemeleri yapabilirler.

Scratch programlama dili öncelikle sekiz yaş ve üstü çocuklara yöneliktir ve belirli bir sözdiziminden ziyade problem çözmeye daha fazla odaklanan yazılım geliştirmeye yönelik basit ama güçlü bir yapı taşı yaklaşımı kullanarak hesaplamalı düşünceyi öğretmek için tasarlanmıştır.

Sitenin kullanıcıları blok benzeri bir ara yüz kullanarak çevrimiçi projeler oluşturabilir. Scratch programı tasarlanma aşamasında 8 ila 16 yaş aralığındaki çocuklar için tasarlansa da bugün dünyada çok daha geniş bir kitle tarafından kullanılmaktadır. Scratch programı dünya üzerinde 150’den fazla ülkede 40’dan fazla dilde kullanılmaktadır. Programın Türkçe dil desteği de mevcuttur. Scratch programı programlamaya giriş dili olarak kullanılır. Program ile kazanılan beceriler Python ve Java gibi dillerin öğrenilmesinde kolaylık sağlar. Çocuklar hazır olduklarında, HTML & CSS veya Python gibi metin tabanlı dilleri deneyebilirler.

Çocukların bir Scratch kullanıcı hesabı varsa, projeler aynı zamanda Scratch topluluğuyla çevrimiçi olarak paylaşılabilir ve çocuklara yarattıkları için gerçek bir izleyici kitlesi sağlanabilir. Program dünya üzerinde çok geniş bir kitleye hitap etmesi ve çevrimiçi topluluklar sayesinde insanlar projelerini birbirileri ile paylaşabiliyor ve yeni fikirlere yelken açabiliyorlar. Eğitimcilerin paylaşımları için kullandıkları çevrimiçi topluluk http://scratched.gse.harvard.edu/ adresidir.

Scratch Arayüzü

Scratch programının arayüzü 3 bölümden oluşur. Birinci bölümde programın simgesi olan kedinin yer aldığı sahne alanı, ikinci bölümde blok paleti ve kod parçacıklarının yer aldığı kodlama alanı bulunur.

Scratch programı çevrimdışı masaüstü bir programlama ortamına sahiptir. Bu programlar Windows 10 ve MacOs’un 10.13 için kullanılabilir. Masaüstü programı internet olmadan çalışabilir ve projeler geliştirebilirsiniz. Programı https://scratch.mit.edu/download adresinden Windows, MacOs, ChromeOs ve Android ortamları için indirebilirsiniz.

 

Scratch Programı İle Çalıştırılabilir Donanımlar;

  • Lego EV3
  • Makey Makey
  • Lego Education WeDo 2.0
  • BBC micro:bit
  • Lego BOOST

Scratch’in sıfır kodlu bir arayüzü var, bu da kullanıcıların (kendilerini kazıyıcı olarak niteleyen) oluşturdukları programlar için kaynak kod yazmak zorunda olmadıkları anlamına geliyor. Bunun yerine, aslında birbirine bağlı farklı şekiller tarafından temsil edilen kod birimleri olan bileşen bloklarını birleştirirler. Her bir bloğun kendine özgü bir komutu ve benzersiz bir işlevi vardır ve kullanıcı bir dizi bloğu bağladıktan sonra, betiği çalıştırmak ve programın ne yaptığını görmek için yeşil bayraklara tıklayabilir. Programlamaya yönelik bu görsel, yapıtaşı yaklaşımı, diğer bazı düşük kod / kod içermeyen (LCNC) geliştirme platformlarının işletme için çalışmasına benzer.

Kodlama okuryazarlığını teşvik etmenin yanı sıra, programın öğrencilerin problemleri mantıklı çözmelerine, işbirliği içinde çalışmalarına ve iletişim becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmak için eğlenceli bir yol olduğu bilinmektedir.

Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

{siyahcadde}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir