7 Adımda Python IDLE Nasıl Yüklenir?

Python IDLE

Bu yazımızda 7 adımda Python IDLE nasıl yüklenir onu öğreneceğiz. IDLE açılımı Integrated Development Environment olan Python programlama dili ile birlikte varsayılan geliştirme ortamı olarak kabul edilen program geliştirme ortamıdır.

IDLE basit bir IDE ortamı olarak tasarlanmıştır. İlk defa Python programlama dilini öğrenecek kişiler ve eğitim ortamlarında tercih edilir. Eğer bilgisayarınız çok iyi donanımlara sahip değilse Python IDLE’ ı tercih edebilirsiniz. Çapraz platformdur ve özellik karmaşasından kaçınır.

Python geliştiricileri tarafından hazırlanmış kendi web sitesi üzerinde bulunan ücretsiz geliştirme ortamıdır. Makale de Python IDLE nasıl yüklenir ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Web sitesinde ayrıca birçok işletim sistemi için gerekli dosyalara erişim bağlantıları da yer almaktadır.

Python IDLE derleyicisini yükleyerek Python Örneklerinde yer alan örnekleri çözebilirsiniz.

1. Adım: Resim ’de görülen www.python.org adresine girilir.

Resim 1

2. Adım: Downloads sekmesinin altından Python 3.7.2 butonuna tıklayarak Python’nun son sürümü indirilir.

Resim 2

3. Adım: İndirilen Python 3.7.2 dosyasına çift tıklanır ve yükleme dosyası çalıştırılır. Açılan yükleme sayfasından resimde ok ile gösterilen Add Python tiki seçilir ve Customize İnstallation seçeneği tıklanır.

Resim 3

4. Adım: Next tıklanır ve sonraki menüye geçilir.

Resim 4

5. Adım: Ok ile gösterilen yerden Python programının yükleme yeri seçilir. Daha sonra Install butonu tıklanır ve sonraki adıma geçilir.

Resim 5

6. Adım: Resimde görüldüğü şekilde yükleme devam eder.

Resim 6

7. Adım: Resimde de görüldüğü gibi yükleme başarılı bir şekilde sonlanır.

Resim 7

Not: Yükleme kılavuzunda Python 3.7.2 ile yükleme adımları anlatılmıştır. 23.03.2020 tarihi itibari ile python.org adresinde 3.8.2 sürümü bulunmaktadır.

Python IDLE yüklendikten sonra bilgisayarınızda Başlat menüsünün altında Resim 8’de yer alan IDLE açılmalıdır.

Resim 8

Program açıldıktan sonra programın ekran görüntüsü Resim 9’da ki gibidir.

Resim 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir