HTML Nedir?

Web tasarım öğrenmek yada bu alandan para kazanmak isteyenlerin yaptıkları araştırma sonucunda karşılarına çıkan ilk konulardan birisi de HTML işaretleme dilidir. HTML bir programlama dili değildir. Peki HTML Nedir? Bu yazımızda HTML dilinden bahsedeceğiz.

1980′ li yıllarda Tim Berners-Lee tarafından geliştirilen bir işaretleme dilidir. HTML, web sitesi oluşturmak için tasarlanmış bir bilgisayar dilidir. HTML ile web sitesi tasarlamak kolaydır ve güçlü web siteleri tasarlayabilirsiniz. HTML kodu, metin ve resimlerin doğru şekilde biçimlendirilmesini sağlar, böylece internet tarayıcınız onları istediğiniz gibi görüntüleyebilir. HTML olmadan, bir tarayıcı metni nasıl eleman olarak göstereceğini, resim veya başka elementleri nasıl yükleyeceğini bilemez.

HTML’in açılımı Hypertext Markup Language’ dir. HyperText, sizi köprüler adı verilen özel metinlere tıklatarak sonraki sayfaları gezinmenize yarayan bir gezinme yöntemidir. Hiper olması, istenildiği takdirde bağlantılara tıklayarak internette herhangi bir yere gidilebilmesi anlamına gelir. İşaretleme Dili, bir metin belgesine düzen ve biçimlendirme kuralları uygulamak için kullanılan bir bilgisayar dilidir. İşaretleme dili, metni daha etkileşimli ve dinamik hale getirir. Metni resimlere, tablolara, bağlantılara vs. çevirebilir. HTML bir dildir, çünkü diğer diller gibi kod kelimeleri ve sözdizimi vardır.

 

HTML dili web tarayıcılarının okuduğu dil demektir. Dünya’da web projeleri geliştirilen neredeyse tüm dillerin temelinde HTML vardır. Tarayıcılar tüm kodları en son HTML olarak okur. HTML ile bir web sayfasının temeli oluşturulur. Bu temelin görselleştirilmesi ve zenginleştirilmesi ise CSS (Cascading Style Sheet) ve Javascript ile olur. HTML, CSS ve Javascript bir arada kullanılarak görsel açıdan zengin ve dinamik web siteleri oluşturmak mümkündür. HTML dilinde kodlar <> işaretleri arasına yazılır.

 

HTML İle Kullanılan Temel Bazı Etiketler:

<! DOCTYPE>: Belge türünü tanımlar veya tarayıcıya HTML sürümü hakkında bilgi verir.

<html> : Bu etiket, tarayıcıya bir HTML belgesi olduğunu bildirir. HTML etiketi arasındaki metin web belgesini açıklar.

<head>: Meta verileri içeren (belge hakkında bilgi), <html> öğesinin içindeki ilk öğe olmalıdır. Gövde etiketi açılmadan önce kapatılmalıdır.

<title>: Tarayıcı penceresinin en üstünde görünen HTML sayfasının başlığını eklemek için kullanılır. Başlık etiketinin içine yerleştirilmeli ve hemen kapatılmalıdır.

<body> : Gövde etiketi arasındaki metin, kullanıcı tarafından görüntülenen sayfanın içeriğini tanımlar. Bu etiket, HTML belgesinin ana içeriğini içerir.

<h1>…</h1>: etiketi arasındaki metin, web sayfasının birinci düzey başlığını tanımlar.

<p>…..</p>: etiketi arasındaki metin, web sayfasının paragrafını tanımlar.

HTML Tarihçesi:

HTML 1.0: HTML’nin ilk sürümü, 1999’da piyasaya sürüldü.

HTML 2.0: 1995’te piyasaya sürülen bir sonraki sürümdü ve web sitesi tasarımı için standart dil sürümüdür. HTML 2.0, form tabanlı dosya yükleme, metin kutusu gibi form öğeleri, seçenek düğmesi vb. ek özellikleri destekleyebildi.

HTML 3.2: HTML 3.2 sürümü 1997 yılının başlarında yayınlandı. Bu sürüm tablo oluşturma ve form öğeleri için ek seçenekler için destek sağlama yeteneğine sahipti. Ayrıca karmaşık matematiksel denklemlere sahip bir web sayfasını da destekleyebilir. Bugün tarayıcıların çoğu tarafından pratik olarak destekleniyor.

HTML 4.01: HTML 4.01 sürümü Aralık 1999’da piyasaya sürülmüştür ve HTML dilinin çok kararlı bir sürümüdür.

HTML5: HTML sürümü 2011 yılında yayımlandı. HTML5, HyperText Markup dilinin en yeni sürümüdür. Bu versiyonun ilk taslağı Ocak 2008’de açıklandı. Bu sürüm hala geliştirilme aşamasındadır.

HTML kodları bir çok editör ile yazılabilir. Bunlardan en çok bilinenleri Sublime Text ve Notepad++ ‘dır.

HTML’ in Avantajları:

HTML öğrenmek ve kullanmak kolaydır.

 • HTML yaygın olarak kullanılır.
 • HTML ücretsizdir.
 • HTML tüm tarayıcılar tarafından desteklenir.
 • HTML En Kolay Arama Motorudur
 • HTML Düzenlemesi Basit
 • HTML Diğer Dillerle Kolayca Bütünleşebilir
 • HTML kodları az yer kaplar.
 • HTML, tüm programlama dillerinin temelini oluşturur.
 • Anında Değişiklikleri Göster
 • HTML Kullanıcı Dostu
HTML’ nin Dezavantajları:
 • Yalnızca statik ve düz sayfalar oluşturabilir, böylece dinamik sayfalara ihtiyacımız olursa, HTML kullanışlı değildir.
 • Basit web sayfası yapmak için çok fazla kod yazmanız gerekir.
 • Güvenlik özellikleri HTML’de iyi değildir.
 • Bir web sayfası yapmak için uzun kod yazmamız gerekiyorsa, biraz karmaşıklık yaratır.

HTML örnekleri için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir